Menu

Nie Aż Taka Święta

Tu Magda, inaczej mówiąc Nie Aż Taka Święta. Mam nadzieję czytelniku, że to dobra przynęta. Że wrócisz tu ponownie, gdy coś nowego skrobnę.

Kościół mój widzę ……

magnolia-1

Ktoś kiedyś powiedział, że Kościół jest na zakręcie. Bardzo subtelne stwierdzenie. Ja bym powiedziała, że raczej jest to zderzenie ze ścianą mistrzów1, które albo przeżyje albo nie. Czy Kościół przetrwa? Nie wiem. Jeśli Chrystus i miłość bliźniego zostaną wyparte (a w niektórych wypadkach już chyba zostały) przez pychę, chciwości i zaściankowości, to czy dla tej instytucji i wiernych jest jakaś szansa? Cienko to widzę. A czy ten stan to tylko wina Kościoła? Nie. To wina nas wszystkich. Polityków ( nawet tych z lewej strony), którzy jakby mogli to weszli by w d… KK a zwłaszcza jego przedstawicielom. Poczynając od poparcia Kościoła dla wejścia Polski do UE (bo bez tego poparcia referendum skończyłoby się fiaskiem), po finansowanie uczelni katolickich, religie w szkole i bajońskie sumy dawane ks. Rydzykowi. Na dzisiaj jest to suma ok. 12 735 000 000 MLD rocznie i ciągle rośnie. Nie ja ją wyliczyłam, ale zrobił to ekonomista doktor Andrzej Polaczkiewicz ( YouTube Kuba Wątły TV, nagranie z dnia 24.04.2018).

 

clouds

To jest też wina nas, wierzących. Dla wygody, z lęku, może ostracyzmu przymykamy oczy by tylko nie podpaść księdzu bo przecież pogrzeb, ślub, komunia. Lepiej dać spokój, nie wychylać się.  Nie przeszkadza nam niemoralne zachowanie, pycha, chciwość czy zanik pobożności. Nie wspomnę już o pedofilii, gdzie czasem ofiara jest bardziej winna niż ksiądz. Nie wnikamy w sens  kazań godząc się tym samym na płytkie formułki, nieczęsto ocierające się o demagogię czy przemycanie polityki.  Sami sobie winni. Bez odpowiedniej edukacji, ( która przecież nie musiałaby wykluczać religii czy Boga) społeczeństwa martwieją, zamykają się, okopują i bardzo łatwo stają się pożywką dla wszelkiej maści populistów, obiecujących gruszki na wierzbie.

Tischner umarł za szybko. Chociaż kto wie, czy dzisiaj w ogóle byłby słuchany. Może byłby na peryferiach, albo miałby zakaz wypowiadania się. Papież Franciszek gdzieś tam daleko w Rzymie ze swoją pokorą i ubóstwem. Arcybiskup Ryś, prymas Polak ( tak się nazywa jakby ktoś nie wiedział), ksiądz Boniecki, niewielu zostało na placu miłosierdzia i miłości bliźniego. Mam nadzieję, że są gdzieś jeszcze jacyś księża, którym pieniądze nie przesłoniły Boga i tego po co zostali księżmi. Naprawdę mam taką nadzieję.     

Czasem dobrze jest zrobić krok do tyłu. Zastanowić się czy droga obrana w taki sposób to dobra droga. Kościół pomaga biednym, jest Caritas, w mojej miejscowości jest hospicjum. To są ważne rzeczy. Ale gdy wajcha przesunie się w drugą stronę te dobre i potrzebne rzeczy mogą nie być dla ludzi ważne. To się może nawet poświęci w imię oczyszczenia Kościoła i wrócenia do źródeł. I wtedy te wielkie kościoły budowane przez wiele lat, czasem też rękami parafian, (jak było w mojej miejscowości, gdzie ludzie w latach 80 pomagali w budowaniu kościoła),  będą świecić pustkami i może zostaną przerobione tak jak na zachodzie na centra rozrywki lub inne miejsca. Nie chciałabym tego. Ale obawiam się, że przy braku jakiejkolwiek refleksji tak to się może skończyć. 

 

 

 

 

1ściana mistrzów -  nazwa bandy na torze F1 Circuit Gilles Villeneuve ( Kanada). Określenie to wywodzi się  z tego, że podczas GP Kanady w roku 1999 o tę ścianę rozbili swoje bolidy trzej mistrzowie świata – M. Schumacher, D. Hill i J. Villeneuve.

 

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Natalia] *.callplus.net.nz

  Nie aż taka święta powiadasz? To jest nas dwie :)

 • Gość: [Maciek] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Przetrwa, mocno w to wierzę

 • Gość: [Iwona] *.static.kolnet.eu

  Jeśli mowa o instytucji to ... każdy kościół ma swoje wzloty, upadki, lepsze czasy i formy oraz gorsze. Jeśli zaś chodzi o ten najprawdziwszy Kościół czyli mnie, Ciebie - chodzące świątynie, w których DŚ ma mieszkanie - przetrwa :) Jeśli tylko będzie prowadzony przez DŚ cały czas, całkowicie Mu poddany i będzie chciał się uczyć.
  W sumie....podobnie jak duże, "zewnętrzne" kościoły:)

 • Gość: [blogierka] *.centertel.pl

  Ja natomisat totalnie podziwiam ludzi,którzy wierzą w Kościól- zwłaszcza w naszym kraju. To musi być trudna miłość :).

 • Gość: [Stanisław Górny] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Od dawna twierdzę, że kościół zmierza w nieodpowiednim kierunku, zmienia się w firmę nastawioną na zarobek a to odrzuca ludzi... W moich okolicach jest wiele przypadków pazerności i pychy księży, nie raz pisałem o tym na blogu, a co gorsze ludzie takie zachowania tolerują...

© Nie Aż Taka Święta
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci